Trzeba tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad. Generalnie majonez to połącznie żółtek z olejem dodatkami smakowymi. Ja dodaję sok z cytryny i musztardę, ale można dodać olej smakowy (czosnkowy, albo orzechowy). Główna zasada jest taka aby na jedno żółtko przypadało maksymalnie 150 ml oleju. Dodanie całych jajek ponoć daje mniej gęsty sos, ale osobiście nie próbowałem.
2 najważniejsze rzeczy:
- Jaja muszą być świeże.
- Wszystkie składniki muszą być w pokojowej temperaturze.
Ja do przygotowania majonezu używam robota planetarnego z końcówką do ubijania.
Porcja na jeden średni słoiczek
Składniki:
- 2 żółtka,
- Łyżka soku z cytryny
- łyżeczka musztardy,
- 250 ml oleju,
- Sól,
- Pieprz,
- Cukier puder,
Przygotowanie
Jaja dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem. Wyodrębnić żółtka i wbić je do miski od robota kuchennego. Dodać sok z cytryny oraz musztardę i włączyć robota na ubijanie na maksymalnych obrotach. Ciągle ubijając dodawać, na początku małymi, kropelkami olej, a następnie powoli bardzo cienką strużką. W miarę jak masa będzie gęstnieć możemy olej wlewać coraz większymi porcjami. Postępujemy tak aż masa zgęstnieje i uzyska jednolitą konsystencję.
Na koniec dodać trochę pieprzu i cukru pudru i wymieszać na wolniejszych obrotach. Majonez można przechowywać w słoiczku.
Co zrobić gdy się zwarzy?
Czasem podczas ubijania majonezu pojawią się grudki, które świadczą o tym, że majonez się zwarzył. Przyczyną zwarzenia może być zbyt szybkie wlewanie oleju lub różnica w temperaturach składników. Sytuację możemy uratować na 3 sposoby.
- Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy warzenia, przerwać dolewanie oleju i ubijać dalej.
- Jeśli po krótkim czasie masa nie odzyska jednolitej konsystencji dodać łyżkę wrzącej wody i dalej ubijać.
- Jeśli i to nie pomoże, rozwarstwiony majonez przelać do oddzielnej miski i za pomocą nowych żółtek i oleju ubić nowy majonez, po czym cienką strużką dodać do niego ten zwarzony.